Збірка поезій «На крилах пісень», її висока оцінка І.Франком. Неоромантизм як основа естетичної позиції Лесі Українки. «Contra spem spero!» як світоглядна декларація сильної, вольової особистості



Мета (формувати компетентності): предметні: літературознавчу: поглиблені знання учнів про життєвий і творчий шлях письменниці, усвідомлення, як світогляд митця впливає на його творчість; читацьку: спонукання до читання поезій Лесі Українки); ключові: розвивальна: уміння самостійно здобувати знання; інформаційну: уміння знаходити потрібну інформацію, використовуючи інформаційно-комунікаційні технології, вміння виділяти основне і зосереджувати на ньому свою увагу; загальнокультурну: виховання поваги до видатних людей України. 
Перша збірка «На крилах пісень» вийшла на початку 1893 року у Львові, фактичним редактором її був Іван Франко.
 Збірка складається з ліричних циклів.
У кращих віршах збірки «На крилах пісень» вповні виявилася притаманна поетесі виняткова суспільна чутливість, уміння схопити й образно виразити суспільні ідеї й тенденції доби. 
Поезія Лесі Українки «то болісна, то ніжна, то співуча, що наче буря, грізна і жагуча летить на крилах пісні з кайданів». Мужній голос поетеси-борця став співзвучний музі великого Кобзаря України.» Від часу Шевченкового «Поховайте та вставайте, кайлани порвіте,- писав Іван Франко,-Україна не чула такого сильного, гарячого та поетичного слова, як із уст сеї слабосилої хворої дівчини».» Україна нині не має поета, щоб міг силою і різносторонністю таланту зрівнятися  Лесею Українкою».
     Іван Франко назвав Лесю Українку наймужнішою поетесою в усій соборній Україні.
          Ім’я Лесі Українки ввійшло в свідомість поколінь як символ мужності і боротьби. Своїми думками вона обіймає весь український народ.
Збірка «На крилах пісень» складається із 69-ти поезій і трьох поем. Більшість віршів об’єднані у цикли. Є шість циклів, розділених на дві умовні частини: перша – окремі поезії, об’єднані у вірші, друга – великі цикли і ліричні поеми. До збірки ввійшли поетичні твори, написані у 1880-х роках, та ранні поеми «Самсон» (1888), «Місячна легенда» (1891 – 92), «Русалка» (1885).
Збірка «На крилах пісень» складається з - 6 поетичних циклів:
   1. «Сім струн», (Посвята дядькові Михайлові)
   2. «Зоряне небо»,
   3. «Сльози-перли», (Посвята Іванові Франкові)
   4. «Подорож до моря», (Посвята сім’ї Михайла Ф. Комарова)
   5. «Кримські спогади», (Посвята братові Михайлові)
   6. «В дитячому крузі».
 – 30 віршів поза циклами: «Конвалія», «Напровесні», «Contra spem spero, «Коли втомлюся я життям щоденним», «Мій шлях», «В’язень», «Співець», «Розбита чарка», «Сосна», «Якщо прийде журба…», «Сафо», «До мого фортепіано», «Досвітні огні», «В магазині квіток», «Надія», «Сон», «Сон літньої ночі», «Сонет», «На роковини Шевченка», «Скрізь плач, і стогін, і ридання…», «До натури», «Вечірня година», «Завітання», «На давній мотив», «Пісня», «У путь», «Остання пісня Марії Стюарт».
3 поеми: «Самсон» (1888), «Місячна легенда» (1892), «Русалка» (1895).
       Ліричний цикл «Сім струн» відкриває  збірку «На крилах пісень», присвячений дядькові Лесі Українки Михайлу Драгоманову.
     Сім струн це чарівне злиття слова з музикою. Семирядкова строфа символізує 7 нот у музиці, 7 віршів у циклі 7 струн, що їх торкає героїня на кобзі.
      Пісня один із центральних образів циклу» Сім струн».
Жанр гімн сповнений світлого патріотичного звучання, ним починається перший вірш циклу «Сім струн» (це нота Do).  Див. дод.       
Тоді ж у журналі «Зоря» у статті «Наше літературне життя в 1893 році» Іван Франко висловлює думку, що ця збірка «становить, без сумніву, найважливіший здобуток поетичний нашої літератури оригінальної за 1892 рік». У творах молодого автора, Лесі Українки, переважають громадянські мотиви, мужні інтонації, життєстверджуючий настрій.
Принцип створення циклів: вони компонуються за мотивами, а не за хронологією чи жанрами. Для циклів Лесі Українки характерне поєднання ліричного, епічного та розповідного елементів. Цикл сприймається як єдиний завершений твір.
 Особливість розташування віршів у циклі: вірші розташовані так, щоб розкрити ідейну позицію автора — напруження головної думки циклу поступово зростає.
Ліричний герой циклу — національно свідома громадянка, яка не мириться зі світом насильства, тиранії, мужня патріотка, яка закликає співгромадян до боротьби за свободу.
       Коментар викладача
Завдяки чому в поетичному циклі «Сім струн» лунає музика?
                                       Критики
ü  Музика лунає завдяки художньому звукопису:
 алітерація, асонанси, точні прикінцеві і внутрішні рими.
ü  Стилістичні фігури-паралелізм.

ü  Послідовно дотримані віршові розміри –ямб, дактиль, амфібрахій, анапест створюють вишукану мелодію поетичного циклу «Сім струн».



ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Підготувати повідомлення „Філософські мотиви лірики Лесі Українки”.
2. Вивчити напам'ять один із віршів поетеси.

Немає коментарів:

Дописати коментар

I)