Контрольне есе

Мета: навчальна: формувати уміння складати власне висловлювання у формі есе;

розвивальна: розвивати зв’язне мовлення (усне й писемне), увагу, емоційну сферу; розширювати словниковий запас учнів;  розвивати творчу активність; розвивати активну життєву позицію; формувати демократичні, європейські цінності;

виховна: виховувати почуття готовності до активного прояву в різних сферах життя суспільства, особистої відповідальності та дієвості за долю й єдність країни.

     - Кожен із нас мріє про успішне, щасливе життя. Кожен бажає жити в успішній, демократичній, європейській країні. І на сьогоднішньому уроці ми з вами висловим свої погляди про те, чи справді ми – європейці. Свої роздуми, погляди і думки будемо викладати у формі есе з використанням складнопідрядних речень.

          Прочитайте:

-         Що ви  знаєте про Європейський Союз?

-         Європейський Союз – це сім’я демократичних європейських країн, що працюють спільно заради миру та процвітання. ЄС – це не просто держави, а набагато більше і вагоміше. ЄС – дійсно унікальне явище, що забезпечує мир, стабільність і благополуччя жителям Європи.

-         Коли він утворився?

-         Після другої світової війни зруйновані країни Західної Європи об’єдналися, щоб протистояти двом наддержавам - СРСР та США. Тепер цей союз здатен конкурувати з найбагатшими державами. Це Європейський Союз.

      Причиною заснування ЄС - об’єднання зусиль для того, ніколи не                повторилися масові вбивства та руйнації, що відбувалися під час Другої світової війни.

-         А скільки країн входить до складу ЄС?

-         На початку було 6( шість) держав, а тепер їх кількість становить 28.

-         Яка пісня є гімном ЄС?

-         Гімном Європейського Союзу є ода Шилера  «До радості» з 9 симфонії Бетховена.

-         А чи є Україна  членом ЄС?

-         Ні. Але між Україною і ЄС двосторонні відносини  у галузі міжнародної політики, економіки, освіти, науки, культури тощо.

-         А за яких умов ці відносини складалися?

-         В листопаді 2013 на саміті східного партнерства у Вільнюсі очікувалось підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Однак,  9 листопада в Росії відбулася таємна зустріч президентів Януковича і Путіна, зміст якої залишається невідомим. Після цього українська влада різко змінила риторику і 21 листопада 2013 Кабінет Міністрів України вирішив призупинити процес підготовки до підписання угоди з Євросоюзом. Внаслідок цього, по всій Україні розпочались масові акції протесту. Вже після закінчення Євромайдану, 21 березня 2014 підписана політична частина угоди асоціації з Європейським Союзом. Економічну частину угоди було підписано 27 червня 2014.

-         Так, болючою для українців є ця сторінка в історії нашої країни. Але ці події  показали всьому світу, що ми є нацією з прекрасним минулим і з ще прекраснішим майбутнім. Адже воля нашому народу давалася завжди дуже дорогою ціною. Ми повинні пам’ятати про тих  героїв, які відкрили нам шлях до волі, до самостійного вибору.

    У ХХІ столітті країни світу  залежатимуть одна від одної, і для кожного громадянина Європи все необхіднішою ставатиме співпраця у дусі широкої зацікавленості, толерантності та солідарності. Щоб рухатись вперед, потрібно не лише любити Батьківщину, а й знати та поважати своїх сусідів.

Есе – самостійна творча письмова робота, прикметною ознакою якої є особистісний характер сприймання проблеми та її осмислення, невеликий обсяг, вільна композиція, невимушеність та емоційність викладу.

Види есе:

Вільне

Формальне

Ознаки:

-        невеликий обсяг (7-10 речень);

-        вільна форма і стиль викладу;

-        довільна структура;

-        обов’язкова вимога: наявність позиції автора.

Ознаки:

-         дотримання структури тексту,

-         наявність відповідних компонентів (тези, аргументи, приклади, оцінювальні судження, висновки);

-         обґрунтування (аргументування) тези.

Вільне есе обмежене в часі (5 – 10 і 10 – 15 хв.).

Для написання формального есе виділяють більше часу: від 20-ти до
45-ти хвилин.

Види формального есе:

-             інформаційне (есе-розповідь, есе-визначення, есе-опис);

-             критичне;

-             есе-дослідження (порівняльне есе, есе-протиставлення, есе причини-наслідку, есе-аналіз).

Вимоги до формального есе

1.  Обсяг – 1 – 2 сторінки тексту (800 – 1000 слів).

2.  Есе повинно сприйматися як цілісний твір, ідея якого зрозуміла й чітка.

3.  Кожен абзац есе розкриває одну думку.

4.  Необхідно писати стисло і ясно. Есе не повинно містити нічого зайвого, має нести лише інформацію, необхідну для розкриття ідеї есе, власної позиції автора.

5.  Есе має відрізнятися чіткою композиційною побудовою, бути логічним за структурою. В есе, як і в будь-якому творі, повинна простежуватися внутрішня логіка, що визначається, з одного боку, авторським підходом до обговорюваного питання, а з іншого – самим питанням. Необхідно уникати різких стрибків від однієї ідеї до іншої, думка має розкриватися послідовно.

6.  Есе повинно засвідчити, що його автор знає й осмислено застосовує теоретичні поняття, терміни, узагальнення, ідеї.

7.  Есе повинно містити переконливе аргументування порушеної проблеми.

Структура есе

Есе складається з таких частин – вступ, основна частина, висновок.

Вступ – обґрунтування вибору теми есе.

Основна частина – теоретичні основи обраної проблеми й виклад основного питання. Ця частина припускає розвиток аргументації й аналізу, а також обґрунтування їх, виходячи з наявних даних, інших аргументів і позицій.

Висновок – узагальнення й аргументовані висновки до теми тощо. Підсумовує есе або ще раз вносить пояснення, підкріплює зміст і значення викладеного в основній частині.

Прочитайте твір– зразок. 

Есе «Я – європеєць»

     Швидко плине час. Його не можуть зупинити ні людина, ні вищі сили. У владі часу - змінити ландшафти природи, розвинути науковий прогрес, відбудувати розруху, вплинути і на нас, людей. Із часом змінюється все: оточення, інтереси, мрії, погляди, пріоритети. Але найбільше наше життя залежить від нас самих. Як говорив у одній східній притчі мудрець,  «кожен повинен сам повинен вирішувати, чи живий, чи мертвий метелик у твоїх долонях».  І ось ми вирішуємо, чи жити мріями, чи здійснювати їх, чи бути вільними у своєму житті, чи залежати від своїх страхів.

     Але наш народ холодної зими 2014 не злякався змін, він об’єднався думками, серцями й душами, став єдиним, постав проти ворога, щоб сказати з гордо піднятою головою: «Я – українець! Я – європеєць!» М. Грушевський говорив: «Український народ належить до західноєвропейського чи, коротше кажучи, - просто таки європейського кругу не силою тільки історичних зв’язків, які протягом століть зв’язали українське життя з західним, а й самим складом народного характеру».   Втрачаючи своїх друзів, рідних, знайомих, ми йшли до мети, і,  незважаючи на військові дії, що йдуть на сході України, на біль втрат, на гіркий смак полину розрухи й людського горя,  у наших серцях живе надія на мир, спокій  і  волю. Лише разом ми подолаємо ворога, лише з теплом у серці зруйнується холод жадібності, що йде до нас зі сходу.

     Так історично склалося, що українці, здавалось би,  знаходячись в  географічному центрі Європи, з’єднуючи схід і захід,самі перебували в неволі, не могли робити вибір самостійно. Лише ставши європейцями, ми станемо сучасними людьми, господарями власної свідомості. Змінивши свої погляди, ставши освіченими людьми, ми зможемо ставитися відповідально до своїх обов’язків, досконало знатимемо свої права й будемо за них боротися. Лише тоді людина приносить користь своїй державі.

      М. Хвильовий писав: «Європа – це досвід багатьох віків….. Європа грандіозна цивілізація, Європа – Гете, Дарвін, Байрон, Ньютон..»  Для мене Європа – це воля, право на вибір, це багатогранність особистості.  Я – європеєць. Я – сучасна людина. Я толерантна у своїх поглядах і можу вільно спілкуватися із людьми різних національностей, релігійних конфесій. Я поважаю людей незалежно від віку та зовнішності, моральних поглядів та статі. Всі ми є людьми рівними, кожен з нас має право на щастя, повагу. 

     Як більшість європейців я вірю в мирні вирішення конфліктів. Я відкрита в спілкуванні з людьми різних соціальних рівнів. Як сучасна людина я намагаюся дотримуватися здорового способу життя, щоб зберегти свій стан здоров’я й мати здорових нащадків.

      Я – європеєць і тому свідомо розумію, що потрібно бережливо ставитися до природи, до світу, що нас оточує. Лише, коли ми піклуємося про природні багатства, виховуватимемо в собі адекватну екологічну поведінку, буде збережено оточуючий світ зі своїми барвами й мешканцями. Я – європеєць і тому знаю, що жорстокості не повинно бути в моєму серці.

      Відкинути стереотипи минулих епох, присвятити себе самовдосконаленню, працювати на благо України й усього світу, відкривати нові ідеї – такі мої життєві принципи.

 

Напишіть  твір - есе «Я – європеєць» 


Немає коментарів:

Дописати коментар

I)