Юрій Винничук. «Місце для дракона». Підтекст твору, алегоричність образів дракона Грицька, Пустельника та князя


Мета: Продовжити роботу над повість-казкою «Місце для дракона»; допомогти учням розкрити образи твору, їх значення і роль, ідею повісті-казки та її художні особливості; розвивати навички самостійної роботи з книгою, уміння характеризувати героїв, виділяти і з’ясовувати роль художніх засобів;вчити висловлювати власну думку; виховувати цілеспрямованість, силу волі, працьовитість, гуманізм та вміння прощати.

1.Опрацюйте матеріал.

Алегоричність образів повісті-казки Юрія Винничука Місце для дракона

Повість-казка Ю. Винничука «Місце для дракона» - дуже незвична оповідь, тому що авторові вдалося знищити стереотипи, які є в пересічного читача. Адже кожен із нас упевнений, що дракон є втіленням зла, а лицар-визволитель — добра.
Добро і зло у повісті Юрія Винничука помінялися місцями: люди стали потворами, а дракон Грицько більше людина, ніж мешканці галицького князівства Люботин, де відбуваються події. У чому ж алегоричність образів казки-повісті «Місце для дракона»?
Головні герої твору Ю. Винничука — схожий на метелика добрий дракон Грицько, який пише вірші; мудрий пустельник, що навчає його грамоти, та хитрий князь, який прагне смерті чудовиська. На мою думку, в образі дракона Юрій Винничук зобразив щиру людину, яка не прагне робити іншим зла. Вона талановита, розумна, мрійлива, наївна та довірлива. Князь — утілення підступної, підлої людини, яка заради досягнення своїх цілей здатна йти до кінця, руйнуючи все на своєму шляху, навіть людські долі. Такі особистості уміють увійти в довіру, а потім зрадити друзів, морально знищивши їх. В образі пустельника змальовано досвідчену, розумну людину, яка уміє відрізняти добро від зла, бачити справжню сутність особистості, не зважаючи на зовнішність. Такі люди уміють навчати інших, піклуватися про них, це мудрі наставники, які люблять своїх вихованців та вірять у них.
Власне, в образах дракона та пустельника показані порядні люди, які не чинять зла, а роблять все для того, щоб світ став кращим. Змальовуючи образ князя, автор нагадує нам, якими не треба бути, а також указує на особистостей, яких треба уникати.

2. Дайте письмові відповіді
- Що таке алегорія?
- Яке алегоричне значення має дракон у казках?
- Хто головний герой повісті-казки? Яким ви уявляєте собі дракона?
- Що втілює письменник в алегоричному образі дракона Грицька, Пустельника, князя?
- Що допомогає дракону у повсякденному житті?
- Яким ви бачите люботинське царство та його мешканців?

3. Літературний диктант
1.З ким приїхали паничі на боротьбу з драконом ?
2.Яка нагорода за перемогу над драконом чекає лицарів ?
3.Кого зустрів Лаврін з джурою дорогою до Люботина?
4.Як називався меч Чорного лицаря?
5. Дракон пише…
6. Скільки голів у Грицька?
7. З ким влаштував Пустельник зустріч князя?
8. Що сталося з Пустельником?
9. У який ганебний спосіб зібралися лицарі виманити дракона з печери?
10. З якою пропозицією звернувся князь до Грицька?
11. Хто вбив дракона?
12. Чому помер князь?

Немає коментарів:

Дописати коментар

I)